Türk Kızılayı Nizip Şubesi   
 
             
 
 
 
Haitili Çocuklara Sağlık Taraması
18.02.2010
Türk Kızılayı Haiti'de yürüttüğü yardım çalışmaları kapsamında depremzedelere sunduğu hizmetlere bir yenisini ekledi. Türk Kızılayı Tabarre Çadırkenti'ndeki ihtiyaç sahiplerinin barınma, beslenme ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarını karşılayan Kızılay Ekibi, son olarak T.C Sağlık Bakanlığı Haiti Ekibi ile örnek bir işbirliği gerçekleştirdi. Sağlık Bakanlığı'nın Haiti'de kurduğu sahra hastanesinde görevli doktor ve hemşireler, bir ambulans eşliğinde Tabarre Çadırkenti'ne gelerek sağlık taraması yaptı.

Sağlık taraması kapsamında kampta kalan tüm çocuklar sağlık taramasından geçirildi. Türk doktorlar tarafından gerçekleştirilen sağlık taraması en çok çocukların annelerini mutlu etti. Doktorlar tarafından özenle taramadan geçirilen çocuklardan bazılarına ilaç verilirken, bazıları da hastaneye sevk edildi. Tarama sonrasında tüm çocuklara bisküvi ve çikolata ikram edildi.

Sağlık Bakanlığı Haiti Ekip Başkanı Dr.Mehmet Akif Güleç, sağlık taraması sonrasında yaptığı açıklamada "Ekip olarak Türk Kızılayı Çadırkenti'nde sağlık taraması gerçekleştirdik. Buradaki insanların deprem öncesinde de yeterli sağlık hizmeti alamadığını tespit ettik. Özellikle çadırkentte kalan çocuklara kalp taraması yaptık. Mitral yetmezlik ve ritm bozukluğu vakaları ile karşılaştık ve hastanemize sevk ettik. İhtiyacı olanlara ilaçlarını verdik." diye konuştu.

Türk Kızılayı Haiti İnsani Yardım Koordinatörü Kemal Pehlivanlı ise, "Çadırkentimizde kalan ihtiyaç sahiplerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik faaliyetler yürütüyoruz. Temel ihtiyaç malzelerini temin ettik. Altyapı, psikososyal destek ve sağlık hizmetleri çalışmalarımız devam ediyor. Bizim için en öncelikli konulardan biri de afetzedelerin sağlığı. Periyodik olarak çadırkentimizde sağlık taramaları yaptıracağız. Bugünkü çalışmalarından dolayı, çadırkentimizde kalan ihtiyaç sahipleri adına Sağlık Bakanlığımızın ekibine teşekkür ediyorum." dedi.

Yalnız Değilsiniz Mesajı

Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm ihtiyaç sahiplerini "Yalnız Değilsiniz" sloganı ile yalnız bırakmayarak yaralarını saran Türk Kızılayı, aynı mesajı Haiti'de de verdi. Türk Kızılayı'nın Haiti'nin başkenti Port-au Prince'in Tabarre Bölgesi'nde kurduğu çadırkentin girişine asılan ve Türkçe, İngilizce ve Haiti dilinde hazırlanan "Yalnız Değilsiniz" pankartı ilgi çekti. Haitili depremzedeler ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıktaki Türk halkının ve Türk Kızılayı'nın kendilerine yardım eli uzatmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, Kızılay ekibine teşekkür ettiler.
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız...